Uniwersytet Gdański został członkiem międzynarodowej sieci NORMAN
Uniwersytet Gdański (UG) został członkiem międzynarodowej sieci NORMAN (Sieci laboratoriów referencyjnych, ośrodków badawczych i powiązanych organizacji zajmujących się monitorowaniem nowo pojawiających zanieczyszczeń środowiska), która obejmuje ponad 80 agencji badawczych, rządowych i innych.
Czym jest NORMAN?
NORMAN to stowarzyszenie, którego misją jest usprawnienie wymiany informacji i gromadzenia danych na temat nowych substancji środowiskowych. Zachęca również do walidacji i harmonizacji wspólnych metod pomiarowych oraz narzędzi monitorowania, aby wymagania osób oceniających ryzyko mogły być lepiej spełnione, a także zapewnia, że wiedza na temat nowo pojawiających się zanieczyszczeń jest utrzymywana i rozwijana poprzez stymulowanie skoordynowanych, interdyscyplinarnych projektów dotyczących badań zorientowanych na identyfikację problemów i transfer wiedzy w celu zaspokojenia zidentyfikowanych potrzeb.
Wzajemne korzyści dla UG i NORMAN
NORMAN organizuje szereg działań, w tym spotkania grup eksperckich, warsztaty, briefingi polityczne oraz tworzenie baz danych, z których wszystkie są zawarte w rocznym wspólnym programie działań (tzw. Annual Joint Programme of Activities).
Przykładowo, sieć NORMAN jest obecnie aktywna w różnych zintegrowanych projektach badawczych z zakresu m. in.:
- Ekotoksykologii,
- Pasywnego pobierania próbek,
- Analiz niecelowanych (z ang. non-target analysis, NTA);
- Metod komputerowych stosowanych w ocenie ryzyka substancji chemicznych;
- Ustalania priorytetów dla zanieczyszczeń budzących obawy (z ang. Chemicals of Emerging Concern, CEC).
Wszystkich zainteresowanych współpracą w ramach sieci NORMAN zapraszamy do kontaktu z dr hab. inż. Anną Białk-Bielińską, prof. UG (anna.bialk-bielinska@ug.edu.pl) oraz do zapoznania się informacjami na stronach:
https://www.norman-network.net/
https://www.norman-network.net/?q=node/135